Jak dobrać lampę stołową, aby zapewnić idealne oświetlenie stołu?

lampa stołowaZazwyczaj stół w kuchni oświetla lampa zawieszona nad blatem 55 – 60 centymetrów. Duże i naprawdę efektowne lampy zawieszać należy na nieco innej wysokości: 75 – 92 centymetry nad stołem.

Niezwykle praktyczne są lampy, które można regulować. W ich przypadku opuszczenie lub podniesienie nie stanowi żadnego problemu. W efekcie lampę można zawsze dowolnie ustawić, przez co nie będzie ani oślepiała osób siedzących przy stole, ani ich zasłaniała. Za dobre lampy stołowe uważa się te, które od spodu są osłonięte matową szybą. Sprawdza się także tworzywo, które rozprasza światło.

Dobra lampa stołowa od góry powinna być zamknięta. Zapewnia ona bowiem równomierne oświetlenie stołu. Jednocześnie jego otoczenie znajduje się w przyjaznym dla oka półcieniu. Trzeba pamiętać, że osiągnięte efekty zawsze uzależnione są od tego, jak skonstruowana jest oprawa. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest przymierzenie lampy do własnego stołu. Nie należy się bać: sklepy na ogół nie robią problemów z ewentualnym zwrotem, jeśli okaże się, że lampa nie pasuje.

Rozwiązaniem godnym uwagi, które polecane jest szczególnie do wnętrz urządzonych nowocześnie, jest jedna długa lampa, która zawieszona jest nad stołem o prostokątnym kształcie. Są to lampy inspirowane oprawami stosowanymi w biurach. Warto pamiętać, że są one niezwykle funkcjonalne. Sprawdzają się zarówno wtedy, kiedy przy stole jemy posiłek, jak i wtedy, kiedy przy nim pracujemy. Do tego sprawiają, że forma stołu zostaje naprawdę efektownie podkreślona.

lampa nad okrągły stółW przypadku stołu o kształcie okrągłym najlepsza jest lampa okrągła. Postawić można również na taką, której kształt można zamknąć w kole. Jeżeli stół jest często przestawiamy lub się rozkłada, tradycyjna lampa okazuje się być bezużyteczna. Taki sam problem pojawia się wówczas, kiedy na etapie projektowania instalacji niekoniecznie wiemy, w jakim miejscu stanie stół. Aby rozwiązać ten problem, należy zdecydować się na dużą, dekoracyjną lampę, która zawieszona będzie w zasadzie pod samym sufitem. W takim wypadku nie będzie widoczne umieszczenie stołu poza osią lampy. Innym rozwiązaniem, które także warto wziąć pod uwagę, jest kilka reflektorów emitujących mocny oraz naprawdę szeroki strumień świetlny.

Kategorie: Lampa a wnętrze,

Autor

Piotr Martyka

"Nie krąż wkoło tematu jak ćma wokół lampy..."