Co wybrać: lampę, żyrandol czy kinkiet?

lampa do salonuBez wątpienia najtrudniejszym pomieszczeniem do oświetlenia jest salon. To właśnie w nim toczy się życie rodzinne, to tu czytamy gazety i spędzamy czas z naszymi pociechami. To także w salonie podejmujemy naszych gości. Bez wątpienia salon jest więc pomieszczeniem, które wymaga wielkiej uwagi.

Tyczy się to zwłaszcza tych sytuacji, kiedy meble w salonie są ciemne, tkaniny ciężkie, a ściany zostały pomalowane na dość mroczny kolor. Wszystkie te elementy sprawiają, że światło jakby ginie. W efekcie nawet większy żyrandol okazuje się być niewystarczający. W takiej sytuacji niezbędne będzie wiele rozmaitych lamp. Idealnie sprawdzają się kinkiety, które można umieścić po obu stronach okna oraz kominka. Dwa powiesić można nad kanapą, a także na głównej ścianie. Pojedyncze warto zamontować za telewizorem.A lampę stojącą, której klosz zwrócony będzie do dołu koniecznie trzeba postawić przy fotelu, który wybieramy chętnie wtedy, kiedy chcemy coś poczytać. 

pokój do pracy oświetlenie

Niewyróżniające się zbytnią mocą lampki halogenowe nad blatami kuchennymi są niezbędne. W przeciwnym razie rzucany przez nas cień będzie skutecznie zasłaniał nasze stanowisko pracy. Lampę na nieco dłuższym kablu trzeba umieścić również nad kuchennym stołem. Idealnie sprawdzają się lampy mające długie przewody, a także parę haków, które wbite są w różne miejsce na suficie. Takie rozwiązanie pozwala na dowolne przemieszczanie źródeł światła.

Nieduży pokój do pracy można powiększyć, umieszczając w nim kilka lampek oraz lamp. Nie należy przy tym rezygnować z żyrandola. Postawić należy jednak na żarówki o niezbyt dużej mocy. Te za bardzo intensywne będą bardzo szybko męczyły oczy. Ściana przy biurku powinna zostać oświetlona dość subtelnie.

W sypialni sprawdzi się światło o ciepłej barwie, które pomoże się wyciszyć. Przy łóżku warto zainstalować kinkiet, który będzie miał regulowane ramię.

Kategorie: Lampa a wnętrze,

Autor

Piotr Martyka

"Nie krąż wkoło tematu jak ćma wokół lampy..."