Urządzamy salon: na jakie lampy postawić, aby stworzyć przytulne wnętrze?

przytulny salon oświetlenieJeżeli tylko dobrze zaplanujesz oświetlenie, salon stanie się miejscem interesującym, przytulnym oraz miłym. Dowiedz się, jakie lampy zastosować oraz gdzie je zamontować. Dlaczego na parapecie powinna znaleźć się lampka?

Dowiedz się, jakie zasady stosują projektanci wnętrz, kiedy dobierają oświetlenie do salonu. Dowiedz się także jakie lampy zapewnią w salonie przytulny klimat, a tym samym sprawią, że stanie się on miejscem, które chętnie będziemy wybierać na wieczorne spotkania, rozmowy oraz seanse telewizyjne. Wszystkie te informacje są niezbędne podczas wybierania lamp do salonu.

Oświetlenie stanowi w salonie niezwykle istotny element aranżacyjny. Lampy wpływają na atmosferę, sprawiają, że łatwiej jest się skupić, pomagają się zrelaksować. Chcąc stworzyć salon przytulny, koniecznie trzeba postawić na kilka źródeł światła. Zasada mówiąca o tym, że w salonie obowiązkowo musi być żyrandol już dawno przestała obowiązywać. Pamiętać, że salon będzie można uznać za naprawdę dobrze urządzony, jeśli w jego różnych miejscach ustawisz lampy. Dobrze jest postawić zarówno na lampy wiszące, stojące oraz na kinkiety.

oświetlenie w salonie

Jak oświetlenie wpływa na wygląd salonu?

Zapoznaj się z tymi zasadami, a uda Ci się stworzyć salon naprawdę przytulny. Dobrze dobrane lampy sprawiają, że we wnętrzu panuje klimat, w którym można poczuć się doskonale. Nie można zapominać również o tym, że światło pozwala modelować przestrzeń. Lampy o przezroczystych kloszach, które dają rozproszone światło o jasnym kolorze sprawią, że salon będzie sprawiał wrażenie większego.

Skierowanie światła na sufit to z kolei gwarancja tego, że salon będzie sprawiał wrażenie wyższego. Kiedy natomiast światło zostanie skierowane do dołu, pomieszczenie będzie wydawało się niższe. W przypadku długiego lub wąskiego salonu proporcje można poprawić, oświetlając dłuższą ścianę. Salon będzie wydawał się wówczas szerszy. Idealny w tym wypadku sprawdzają się kinkiety.

Źródło światła umieszczone przy lustrze to także sposób na proste powiększenie salonu. Taki sam efekt można osiągnąć, ustawiając lampkę na parapecie. Taki zabieg sprawia, że granica pokoju wydaje się być przesunięcia. Salon zostaje wówczas otwarty na świat. Lampy z kloszami, które nie przepuszczają światła to natomiast gwarancja kameralnego klimatu w salonie.

Kategorie: Przytulny salon,

Autor

Piotr Martyka

"Nie krąż wkoło tematu jak ćma wokół lampy..."