Lampy w salonie: gdzie powinny się znaleźć?

lampy w salonieKiedy w salonie umieścimy wysoką lampę obok fotela, będziemy mogli bez trudu czytać. Zaś lampa niska postawiona na regale sprawi, że salon zostanie rozświetlony, a oglądanie telewizji stanie się o wiele przyjemniejsze.

Tworząc aranżację salonu, nie należy ograniczać się tylko i wyłącznie do oświetlenia o charakterze głównym. Zapewnia ono wprawdzie doskonałą orientację we wnętrzu, ale jednocześnie jest surowe i nie znajdziemy w nim za grosz nastrojowości. Idealnym rozwiązaniem okazuje się być połączenie lampy sufitowej z oświetleniem o charakterze punktowym.

W tej części salonu, która służy nam do wypoczynku, idealnie sprawdzi się wielopunktowa lampa, którą należy jednak zawiesić dość nisko. Przykład? Drobne klosze zawieszone na sznurach mających różną długość wyglądają nie tylko efektownie, ale także lekko.

Dokonując wyboru lamp do salonu, warto pamiętać, że wcale nie muszą one pochodzić z jednego kompletu. Trzeba jednak trzymać się jednej zasady: muszą one mieć chociaż jedną wspólną cechę. Może to być na przykład kolor, kształt, ale również materiał, z którego zostały wykonane.

lampy do salonuUrządzając salon, warto zadbać o to, aby pasowały one do siebie pod względem stylistycznym. Lampy, które mają metaliczne elementy będą świetnie prezentowały się we wnętrzu urządzonym w stylu nowoczesnym. Te drewniane są niezastąpione, jeśli salon urządzono w stylu eko. Abażury, które wykonane zostały z drapowanej tkaniny sprawiają, że do salonu wnosimy pałacowy przepych. Decydując się na nie, nie można zapominać, że stosowanie mocnych dodatków jest raczej kiepskim pomysłem. Zanim wybierzesz lampy do salonu, zwróć uwagę na takie ich cechy, jak materiał, rozmiar oraz emitowane światło.

Wielkość lampy w każdym przypadku trzeba dopasować do tego, jak duży jest salon. Niemniej ważnym elementem jest materiał, który w dużej mierze wpływa na trwałość lampy. Za najtrwalsze uchodzą lampy mające oprawy z metalu. Te ze szkła, plastiku, papieru i tkaniny nie wypadają już tak dobrze. Są jednak dużo tańsze, co sprawia, że można je często zmieniać na nowe.

Kategorie: Przytulny salon,

Autor

Piotr Martyka

"Nie krąż wkoło tematu jak ćma wokół lampy..."