Jak przy pomocy światła sprawić, że salon optycznie wyda się większy?

Oświetlenie w salonie Oświetlenie w salonie to jeden z bardziej istotnych elementów wystroju wnętrza. Pełni nie tylko funkcję praktyczną, ale również dekoracyjną. Światło ma także właściwości plastyczne, z pomocą których można zmienić proporcje salonu, który nie jest zbyt duży. 

Aby w salonie znalazły się właściwe lampy, należy pamiętać o kilku zasadach. Światło doskonale sprawdza się jako narzędzie do udoskonalenia kształtu niewielkiego salonu. Z jego pomocą w salonie może zapanować naprawdę przyjemny nastrój. Wielkość salonu wpływa na liczbę, rozmieszczenie, a także wzory lamp, które mają się w nim znaleźć.

Sposób na salon o małej powierzchni

Jeśli punkty świetlne zostaną rozmieszczone właściwie, mały salon może zostać optycznie powiększony. Trzeba tylko zadbać o to, aby określone miejsca zostały podkreślone, a pozostałe ukryte. Jeżeli światło zostanie skierowane na sufit lub określone fragmenty dekoracyjne, to salon natychmiast będzie sprawiał wrażenie większego. Oprawy sufitowe o mocnym świetle – zarówno te wbudowane, jak i zawieszane – sprawią, że salon będzie sprawiał wrażenie wyższego.

oświetlenie salonuWystarczy właściwie oświetlić pionowo biegnące podziały ścian mające postać filarów lub kolumn, aby salon wydawał się dłuższy. Aby natomiast salon sprawiał wrażenie szerszego, intensywne światło powinno zostać skierowane na te jego ściany, które są dłuższe. Idealnie w tym wypadku sprawdzają się kinkiety oraz reflektory. W przypadku wąskich salonów świetnie sprawdzają się także źródła światła umieszczone we wnękach. Można także postawić na podświetlenie półek oraz wiszących na ścianach obrazów.

Lampy z przezroczystego szkła to pewność, że w salonie nie zapanuje wrażenie przytłaczającej ciężkości. Światło dopasowane do barw Na to, jak odbierana jest przestrzeń salonu, wpływają także barwy, które są dominujące w danym wnętrzu. Salon wydaje się większy, kiedy dominują w nim barwy jasne. Do tego warto dodać gładkie i lśniące faktury, który skutecznie odbijają światło emitowane przez lampy. Pogodne barwy nie wymagają stosowania intensywnego światła. W związku z tym można z powodzeniem postawić na te rozwiązania, które pełnić będą przede wszystkim funkcję dekoracyjną.

Kategorie: Przytulny salon,

Autor

Piotr Martyka

"Nie krąż wkoło tematu jak ćma wokół lampy..."